Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Kamieniołom Hermanice

Foto
Foto
Foto
Foto

Kamieniołomie łupka bazaltowego w miejscowości Svobodne Hermanice w Czechach. Zbiornik nie jest zbyt duży i stosunkowo głęboki , 36 m maksymalna głębokość, 150-200 m długości i około 50 szerokości, to są wymiary lustra wody.

Zbiornik leży prawie na osi północ południe co ułatwia nawigacje - naprawdę trudno się tam zgubić. Przeciwległe ściany opadają w dół pod ostrym katem tworząc klin. Płyniemy tym klinem nad lina poręczową rozciągniętą miedzy wszystkimi ciekawymi rzeczami, które można tam zobaczyć, a warto to miejsce zobaczyć.

Choć zbiornik nie jest duży i głęboki z dobrą przejrzystością sięgającej 15-20 m, to jednak jest niebezpieczny. Każdego roku ma miejsce kilka wypadków nurkowych. Jednym z powodów jest na pewno temperatura wody wahająca się w dolnych partiach zbiornika miedzy 3 a 6 st C. Dobra przejrzystość, zachęca do nurkowania głębiej mniej doświadczonych nurków, a przy braku jasno sprecyzowanego planu bardzo łatwo wpaść w niezaplanowaną dekompresją i ... mogą być kłopoty. Jednak przy rozsądnym zaplanowaniu nurkowania i nie przekraczaniu swoich osobistych limitów i planu, zbiornik ten na pewno będzie miłą alternatywą do naszych rodzimych nurkowisk.

Aktualności
 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 
OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH