Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
2004.03 Tech week, Egipt


FotoFotoFoto
Tech Week TDI
W dniach 20.03 - 27.03.2004 w Egipcie w Sharm el Sheikh braliśmy udział w serii nurkowań technicznych wraz z przedstawicielstwem SDI-TDI Polska Abyss Diving w Warszawie. Dla części naszej grupy nurkowania miały charakter szkoleniowy, a dla pozostałych stanowiły nurkowania końcowe egzaminacyjne kursów Advanced Trimix i Entry Level Trimix, oraz stopnie instruktorskie nurkowania technicznego TDI.
Doskonałe warunki do wykonywania tego typu nurkowań zapewniła nam jak zawsze Baza Nurkowa Divers Lodge, z której łodzi jak i zaplecza gazowego korzystaliśmy każdego dnia. Pierwsze dwa dni to nurkowania adaptacyjne na powietrzu z akceleracją dekompresji przy użyciu EAN50.
Trzeciego dnia nurkowanie, już przy użyciu Trimixu jako gazu dennego, odbyło asie na rafach Tiranu, a konkretnie przy Thomas Reef gdzie na głębokości 50m znajduje się wejście do kanionu który opada pionowymi ścianami do głębokości około 96m. Ponieważ nie było to nasze pierwsze nurkowanie w tym miejscu, a czas denny był stosunkowo długi mogliśmy dokładnie przyjrzeć się temu miejscu. Najładniejszy widok możecie zobaczyć jak podniesiecie głowę do góry na głębokości około 80m i popatrzycie na pęknięcie tektoniczne, którym zeszliście w dół... Błękit wody na górze i mrok panujący przy dnie stanowią wspaniały kontrast. Dla mnie osobiście jest to jedno z najładniejszych miejsc do nurkowania na Tiranie. Jak zawsze przy wychodzeniu z kanionu napotkaliśmy prąd, który niósł nas przez dłuższą chwilę wzdłuż ściany rafy. Ostatnim razem miałem przyjemność spotkać z Witkiem oceaniczny gatunek rekina białopłetwego podczas takiego dryfowania z prądem.
Kolejny dzień miał być tym, na który większość naszej ekipy czekała z niecierpliwością. Wraz z menadżerem bazy Divers Lodge, Hatimem El Sanyeldi, mieliśmy zanurkować, na wraku 'monetowca' leżącego na głębokości około 90m, za parkiem Ras Mohamed. Wyruszyliśmy z portu jak zwykle, lecz już po 40 minutach płynięcia okazało się, że wietrzna pogoda po raz trzeci pokrzyżuje nasze plany. Niestety silny wiatr i wysokie fale uniemożliwiały bezpieczne wykonanie nurkowania w tym miejscu. Mając przygotowane gazy ruszyliśmy w kierunku Jolanda Reef. Tam wykonaliśmy nurkowanie trimixowe na głębokość 90m z czasem dennym 10 minut. Oglądaliśmy pozostałości po ładunku i elementach wyposażenia wraku Jolanda, leżącego na głębokości około 150m.
Czwartek był dniem odpoczynku i planowania przed piątkowym najgłębszym nurkowaniem. Po długich debatach, nad doborem odpowiedniego miejsca obraliśmy plan wykonania ostatniego nurkowania na 120 msw o czasie dennym 4` na ścianie Pinky Wall. Tego nurkowania Naszej trójce (Piotr, Witek, Marcin) towarzyszył dość obszerny skład nurków technicznych: Grzegorz 'Banan' Dominik korzystając z trimixowej wersji urządzenia o obiegu zamkniętym czynnika oddechowego Buddy Inspiration, Robert Jabłoński nurkując w parze z Marcinem, Tomasz Wróblewski z Leszkiem Nowakiem (plan na 130 msw), oraz Nurek Roku Abyss Diving SDI-TDI Poland Janusz 'GIGANT-JET' Jaroszek nurkując na 105 msw. Nurkowanie całej grupy przebiegło bez żadnych niespodzianek, a cały wyjazd jest dla każdego z płetwonurków ciekawym doświadczeniem. Zwłaszcza, że wielu z nich z powodzeniem podniosło swoje kwalifikacje w dziedzinie nurkowania technicznego.
Na koniec szczególne podziękowania i pozdrowienia dla wszystkich uczestników wyprawy.

Piotr Sitnik TDI ERD Instructor
Witek Zembaczyński TDI ADV TMX TDM
Marcin Stelmach TDI ADV TMX Diver

Piotr Sitnik TDI ERD Instructor
Witek Zembaczyński TDI ADV TMX TDM
Marcin Stelmach TDI ADV TMX Diver


Podczas nurkowań firma 'ZIBI' Casio z Warszawy, udostępniła do testowania najnowsze nurkowe zegarki Casio Sea-Pathfinder SPF-60. Okazały się one bardzo pomocne podczas naszych nurkowań, dzięki swoim precyzyjnym wskazaniom czasu i głębokości nurkowania.
Szczególne podziękowania dla Pana Dyrektora Ryszarda Rode.

Aktualności
 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 
OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH